Річка Устя!

Бере початок на Здолбунівщині. Протяжність по території області 68 км. є лівою притокою р.Горинь і впадає біля смт.Оржів. Протікає через 19 населених пунктів і має 28 приток.

Хімлабораторія Рівненського центру з гідрометеорології щомісячно проводить відбір та дослідження проб води на р.Устя у двох створах(точках): 20,5 км вище м.Здолбунів(автодорожній міст дороги на м.Острог), та 2,5 км нижче м.Рівне (в межах с.Малий Олексин).

За останні роки спостерігається зменшення водності водних об’єктів і становить не більше 20% від норми встановленої на протязі багатьох років. Причиною такого явища є поступова зміна клімату. Річки мають властивість до самоочищення. А це можливо при повноводних річках де рівень води досягає колишніх 100% і особливо при паводках. Коли рівень води впав  до 20% весняне водопілля майже не спостерігається, а промисловість – приватні фірми, приватний сектор, перегружені очисні споруди скидають свої стоки, то концентрація викидів уп’ятеро перевищує санітарні норми. Відповідно уп’ятеро зменшилась їх можливість самоочистки. Особливо критичні ситуації відбуваються літом при підвищенні температури повітря і води, де риба і вся живність гине через дефіцит розчиненого у воді кисню. Такі процеси і така ситуація відбувається з нашою річкою щороку і особливо літом.

Немає коштів щоб боротися з причиною такого явища, тому борються з наслідками. Поки що немає коштів на роботи пов’язані з очисткою річки Устя, із замуленням, на будівництво-реконструкцію очисних споруд.

В пробах води р.Устя, особливо в межах с.Малий Олексин постійно мають перевищення від ГДК(гранично допустимих концентрацій) такі інгредієнти як азотисті сполуки: азот амонійний, азот нітритний; БСК5 – біохімічне споживання кисню, ХСК – хімічне споживання кисню, завислі речовини, хром шестивалентний. І особливо регулярний дефіцит розчиненого у воді кисню, переважно у теплий літній період, що призводить до мору риби. Регулярно відбувається мор риби в річці Устя і в межах міста, також через дефіцит кисню особливо літом. Причиною такого стану є те, що з підвищенням температури води концентрація у воді кисню зменшується до 2 мг кисню/дм3 і менше, і навпаки, при зниженні температури води – концентрація кисню у воді збільшується. Літом концентрація розчиненого у воді кисню повинна бути не меншою 6 мг кисню/ дм3. Якщо добавити залпові викиди вигрібних ям (септиків) приватного сектору і гнилісні процеси, то маємо штормове повідомлення.

На стан якості води суттєво впливають : швидкість течії, глибина річки, замуленість дна, змиви з доріг міста, антропогенний вплив (санкціоновані та несанкціоновані стоки в річку). В сукупності всі показники показують фактичний стан якості води в річці.